Bolalarga nisbatan zo'ravonlik
Bolalarga nisbatan zo'ravonlik turli shakllarda bo'ladi va bolalar uchun xavfsiz panoh bo'lishi kerak bo'lgan joylarda sodir bo'ladi: oilada, maktabda yoki turar-joy muassasalarida shunday qilib, "ishonch doirasi" deb ataladigan muhitda, shuningdek raqamli muhitda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bola huquqlari to'g'risidagi konventsiyasining 19-moddasida tasdiqlanganidek, bolalarga nisbatan zo'ravonlik inson huquqlarining buzilishi hisoblanadi. Bolalar huquqlarini himoya qiluvchi ko'plab xalqaro va mintaqaviy shartnomalarga qaramasdan, bolalarga nisbatan zo'ravonlik keng tarqalganligicha qolmoqda. Bu odamlarning geografik kelib chiqishi yoki ijtimoiy qatlamidan qat'i nazar, Evropaning har bir mamlakatida uchraydi. Turli darajada bo'lsa-da, zo'ravonlik bolalarning farovonligidan, normal o'rganish va muloqot qilish qobiliyatidan mahrum bo'lishi mumkin va bu ularning kattalar hayotiga halokatli ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Evropa Kengashi o'zining hozirgi Bola huquqlari bo'yicha strategiyasida (2022-2027) va standart belgilash, monitoring, hamkorlik, salohiyatni oshirish va istiqbolli amaliyotlar orqali bolalarga nisbatan zo'ravonlikning turli shakllarini ko'rib chiqadi. U Birlashgan Millatlar Tashkilotining 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish kun tartibini, xususan, bolalarga nisbatan zo'ravonlikning barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi 16.2-moddasini (16.2 Bolalarga nisbatan zo'ravonlik, ekspluatatsiya, odam savdosi va har qanday zo'ravonlik va qiynoqlarga barham berish.) amalga oshirishda o'zining 46 a'zo davlati bilan ishlash va qo'llab-quvvatlash majburiyatini oladi.